Sınıf Yapısı ile Pratik Buton Olayları

Aradan uzun zaman geçti, yeni ders yayınlayamaz oldum. Fakat heran her dakika aklıma gelen uygulamaları not ettim. Sıra geldi önümüzdeki 20 günlük bir süre zarfında tüm bunları uygulamaya dönüştürüp size sunmaya. Bu derslerden birincisini inceleyelim.

Öncelikle bu içerik nerede işimize yarayacak. Flash web sitesi yapıyoruz ve aynı türden birden fazla butonumuz var. Hepsine tek tek “addEventListener” girmemiz gerekiyor.

İşte bu noktada sınıf yapısı imdadımıza koşuyor. Nasıl mı? Öncelikle bir sınıf oluşturacağız adı”gelgit” olsun. Bu sınıfımızın içine eventlarımızı yazacağız “over,out,click v.” gibi. Daha sonra ise bunların fonksiyonlarını yazacağız. Bu kadar. Son olarakda Kütüphaneden oluşturmuş olduğumuz butonların özellikler bölümüne girerek “Base Class” bölümüne sınıfımızın adını girmek kalıyor.
Örnek Proje dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.

 

gelgit sınıfının kodları inceleyelim

package  {
import flash.events.Event;
import flash.display.MovieClip;
import flash.events.MouseEvent;

public class gelgit extends MovieClip {

public function gelgit()
{
buttonMode = true; //Mouse butonun üzerine geldiğinde el işareti çıkmasını sağlar.
addEventListener(MouseEvent.MOUSE_OVER, uzerinde);
addEventListener(MouseEvent.MOUSE_OUT, degil);
addEventListener(MouseEvent.CLICK, tiklandi);
}

private function uzerinde(e:Event):void
{
e.currentTarget.gotoAndPlay(2);//Butonumuzu bir mc olsun. Mc’nin 2.framinden stop yazısını görene kadar hareket edecektir.
}
private function degil(e:Event):void
{
e.currentTarget.gotoAndPlay(11);//10.framede stop yazısını gördük. Faremiz butonun üzerinden çekilince 11.frameden itibaren stop yazısını görene kadar hareket edecektir.
}
private function tiklandi(e:Event):void
{
e.currentTarget.gotoAndStop(1);// Butona tıklandığında ise 1.frame e gidecek.
}

}

}

Butonlarımızın bulunduğu sayfada ise tek yapmamız gereken “library” bölümünden butonumuzu bulup sağ tıklayarak “Properties” bölümüne ulaşmak “Export for ActionScript” kutucuğunu işaretledikten sonra Base Class bölümüne sınıfımızın ismini(gelgit) yazmak.

Frame sayılarını belirlemek size kalmış. Yapmış olduğunuz butona göre değişir. Ek olarak butonların text özelliklerini static olarak ayarlayın ve selectable özelliğini kapatın. Butonunuzun saçmalamasını istemiyorsanız eğer en üste butonun arka planı ölçülerinde bir kutucuk çizip alfa değerini 1 yapmalısınız. Butonun içerisinde metin kullandığımız için farenin imleci metin ile cephe arasında kaldığında saçmalatıyor. Cümleten kolay gelsin.

Bu dersin videosunu da kısa zamanda eklemeye çalışcağım. İyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir