Bence “Programlama”

Merhaba

En başlarda yazılmalıydı bu yazı fakat belki heyecan belki doğaçlama arzumdan dolayı araya sıkıştırılmış olacak. Kendime bolca sorup cevaplamak için zaman tezgahında işlemem gereken sorularımı paylaşacağım. İşledim, hala işliyorum ve işlendiği kadarıyla da kısa kısa cevaplar vereceğim. Bu soruları eminimki sizde kendinize ilk programlama merakını yaşadığınızda sormuşunuzdur.

– Nereden başlamalıyım?

– Olmuyor olmuyor çok istesemde!

– Nasıl gönlümce yazarım?

– Var mı bir sıralama sistemi?

Var mı bir sıralama sistemi ?

Açıklıyorum! Yok, bence bir sıralama sistemi yok. İlk programa dersinde öğrettiklerinin aksine değişkenleri editörün en başında tanımlamayın, doğaçlama yapın, şiir gibi olsun kodlarınız. Kodunuzu okuyan insan neden bu değişkeni, nesneyi kullanmış diye düşünmesin. En başta değişkenleri görüp aklı bulanmasın, gereken kodu gerektiği yerde kullanın bir fonksiyon mu yazıyorsunuz içinde bir değişken mi kullanacaksınız hemen tanımlayın fonksiyonun bulunduğu satırda.Tabi global, public… de dikkat etmeli.

Olur ya insanlık hali unutur bu yüzden açıklama satırlarını da kullanın, ekleyin. Programlama cebinize birşey katmıyor olsa bile yatırımdır aslında. Çünkü bir kodu 1 kere geliştirirsiniz ve başka projelerde kafa yormadan kullanırsınız. Hele ki benim gibi zayıf bir hafızaya sahipseniz “/*Açıklama buraya */, “//Açıklama buraya” parametlerinden vazgeçmeyin (AS3 de geçerli olsada çoğu programlama dilinde benzer parametreler vardır)

 Nasıl gönlümce yazarım ?

Üstadlara selamlar, kağıt kalemdir tek çaresi bunun. Bildiğiniz çöp adamla çözersiniz bu işi. Bir çöp adam çizin biraz uzağına küçük bir çiçekler, ağaçlar kuşlar… Böyle değil tabi herşeyi ana dilinizle kağıda dökün, nasıl derseniz:

Program başlasın
Nesneye tıklansın
Nesne Fonksiyonu çalışssın
Fonksiyon değer döndürsün
Eğer fonksiyona gelen değer “0” ise şunu yap, değilse bunu yap

..
.

Yine başımıza musallat oldu bu algoritma demeyin, algoritma biraz daha sistemli olmakla beraber şekiller ıvır zıvır içeriyor, tabi ben karmaşadan yana değilim herşey anadilinizi bildiğiniz gibi olsun. Anadilinizle kağıda dökün programın işleyişini. Ve editörü açtığınızda mutlu mesut yazmaya başlayın. Yine de algoritma önemlidir, saygımız vardır.

Olmuyor, olmuyor istesemde!

Sıkışıp kaldınız, sorularımızın resmi sponsoru “Google” çare değil, hocalarım beni başından sağıyor, çözemiyorum, olmuyor, kütüphane yetersiz kalıyor, yalnızım diye bunaldığınız an işte tek yardımcınız “UYKU”. Evet uyuyun, başka şeylerle ilgilenin, programlamayu unutun aradan 24 saat geçsin, uyurken rüyanızda bile sorunuzu cevaplar, kodunuzu kurarsınız. Basit ve programlama ile aranızı sıcak tutacak bir çare. Tavsiyemdir, sürekli uygularım.

Nereden başlamalıyım?

Hangi dil daha iyidir, en temeli nedir, hangisiyle başlasam çabuk gelişirim. Ben Pascal ile başlamıştım, pek gelişme kaydettiğim söylenemez! Bu Pascal’ın suçu değil ve demek istediğimde tam olarak dil önemli değil önemli olan anlaşabilmek. Elbet geçerli programlama diliyle yazıp kimse geride kalmak istemez. Fakat herhangi bir dille bile geliştirdiğiniz kodu uyarlayamazsınız diye birşey yok. Bu yüzden herhangi bir programlama diliyle başlayıp, amacınız doğrultusunda yön değiştirebilirsiniz. Örneğin ben Pascal ile başladım AS3 de çakıldım 🙂 İkisinin arasında C++, C#, PHP dilleri ile bocaladım durdum. PHP’nin yeri ayrıdır tabi, web programlamanın olmazsa olmazıdır.

Kafanıza göre bir algoritma ile bile başlayıp, programlamanın teknik inceliklerine inebilirsiniz. Biraz bu işin felsefesine inmeli, anlamaya çalışmalı, programcı nedir, programlama nedir, algoritma nasıl kurulur gibi koda falan bulaşmadan, hayal gücünüzden ödün vermeden kendinizi şiddetle programlamaya kaptırınız.

Öğüt değil tecrübeyle sabittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir